Plenk – izdržaj jedna od najefikasnijih vježbi za trup ali i ekstremitete, naizgled bezazlena i jednostavna, ali svatko tko ju je bar jednom probao zna njezinu dobrobit i zahtjevnost. Izvođenjem plenka masne naslage se tope, a mišići jačaju. Plenkom postižemo kontrakciju dubokih i površinskih mišića trupa i udova.
Izvedba: Osloncem na podlaktice i prste stopala uz dodatnu kontrakciju trbušne i zdjelične muskulature stabiliziramo trup u osnovnom položaju, glava i noge su u liniji trupa, pazimo da nam zdjelica ne potone, dobro je malo podviti zdjelicu ( nutacija zdjelice ), čime dobivam dodatni efekt na mišiće trupa i zdjelice. Podlaktice moraju biti u razini ramena ( ne previše naprijed ili nazad ), a stopala ne dalje od 90 stupnjeva u odnosu na potkoljenicu (manje može više ne)
Vježba je sastavni do treninga u gotovo svim sportovima, relativno je poštedna za kralježnicu, dapače ako se pravilno izvodi čuva je.
Kao liječnik specijalist fizijatar – reumatolog koji se bavi lokomotornim sustavom vježbom postižem dodatni učinak i na ostalim organima kao što su srce, pluća i mozak. Imam VAŽNU napomenu; dok izvodimo vježbu moramo disati, dakle nemojte zadržavati zrak.
Plenk se može izvoditi u više inačica:
1. Plenk na ispruženim rukama – čime se aktivira triceps i stabilizatori lopatica.
2. Recipročni plenk – naizmjenično odižemo po jedna ruka i noga čime se uz balans tijela dodatno aktivira muskulatura, time dobivamo na dinamici za sve one koji kažu da je dosadna. Dosada isprika za lijenost.
3. Bočni plenk- osim imenom ta vježba je mu mnogo čemu različita i zahtjeva posebnu temu.
Klasični plenk započnemo s 20 sekundi, te postepeno povećavamo do 90 sekundi, napredniji i do 4 min, tijekom 4-6 tjedana. Plenk – Izdržaj na laktovima snažno korelira s fizičkom spremom. Vježba je izuzetno zahtjevna te za motivaciju osobe koje vježbaju u medicinskom centru Faktor zdravlje obično se poslužim izrazom: idemo se malo odmoriti. To svakom vrati osmjeh na lice.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.