Fizikalna terapija

Fizikalna medicina i rehabilitacija koristi fizikalnu terapiju kako bi se postigao brz i siguran oporavak te unaprijedila funkcija. Fizikalna terapija koristi aktivan pokret, terapijske modalitete i prirodne ljekovite činitelje kako bi u složenom sustavu rehabilitacije postigla najbolji učinak. Terapijski modaliteti kao što su elektroterapija, magnetoterapija, terapijski ultrazvuk, laser i udarni val, uz strukturiranu i prilagođenu vježbu, a sukladno biomedicinskim zakonitostima te prirodni ljekoviti činitelji poput vode, zraka, topline i pravilne prehrane pridonose ljudskom zdravlju.
Integrirani pristup doktora, terapeuta i kineziologa osigurava otklanjanje bolnosti te vraćanje optimalnog funkcionalnog stanja.
Kineziterapija (kinezis – pokret, therapeia – liječenje) ili medicinska gimnastika medicinska je disciplina koja koristi pokret sa ciljem liječenja oboljelih ili ozlijeđenih osoba. Ima dominantnu ulogu u rehabilitaciji mišićno-koštanog sustava i najvrijednija je metoda fizikalne terapije.
Pod elektroterapijom podrazumijevamo direktnu primjenu električne energije u terapijske svrhe. Elektroterapiju u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji klasificiramo prema frekvenciji i smjeru struje pa tako postoje nisko, srednje i visoko frekventne struje.
Terapija udarnim valom je neinvazivna, klinički dokazana fizikalna procedura koja se primjenjuje kod akutnih i kroničnih stanja lokomotornog sustava. Svakom pacijentu se pristupa individualno. Udarni val regenerira i prokrvljuje tkivo, razgrađuje kalcifikate te smanjuje bolnost i povećava funkcionalnost.
Trakcija i druge manualne tehnike tisućama godina pomažu ljudskom rodu, a danas su osnovne tehnike u fizijatrijskoj praksi. Manualna medicina, mobilizacija, kiropraktika, osteopatija, manipulacija zglobova i dekompresija sinonimi su za postupke i metode kojima se smanjuje bolnost i povećava funkcija.
Bobath koncept podrazumijeva stalnu promjenu i razvoj kroz procjenu i tretman čovjeka kao cjeline. Princip cjelovitosti doživljava čovjeka kao jedinstveni zbir njegovih nasljednih i stečenih osobina, oblikovanih utjecajem mnogih egzogenih čimbenika koji su ga izgradili kao pojedinca.
Cyriax metoda je ortopedska manualna tehnika koja se primjenjuje u dijagnostici i konzervativnom liječenju ozljeda koštano-zglobnog sustava. Tehnike koje se koriste u metodi liječenja su manipulacija, poprečna frikcija, mobilizacija, infiltracija i trakcija.
DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilization) ili dinamička neuromuskularna stabilizacija je metoda koja omogućuje neurološkom sustavu da poboljša ili uspostavi bolje držanje i položaj tijela, a time omogućava bolji i svrsishodniji pokret te pravilniji hod.
NKT (Neuro Kinetic Therapy) je metoda koja je nastala kompilacijom raznih tehnika sa ciljem tretiranja disfunkcije, a ne simptoma. Pokreti koje izvodimo pohranjeni su u mozgu pa korekcijom patološkog obrasca pokreta smanjujemo bol.
Maitland koncept jest manualna terapijska metoda koja uz individualan tretman omogućava oporavak funkcije lokomotornog sustava. Posebnost Maitlanda je individualan pristup, od inicijalnog pregleda do mobilizacije i manipulacije kralježnice i ekstremiteta.
Taping je konzervativna i neinvazivna intervencija na lokomotornom sustavu široko zastupljena u medicini u svrhu smanjenja napetosti i bolnosti.
Medicinski laser koristi se uspješno u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji za smanjenje bolova i oporavak tkiva. Usmjerena monokromatska zraka lasera poboljšava cijeljenje rana i cirkulaciju te tako ubrzava oporavak nakon ozljeda mišića, tetiva, ligamenata i kostiju.