Artritisi
Skupina bolesti koja zahvaća zglobove, ali može zahvatiti i ostala tjelesna tkiva i organe naziva se artritis. Ako je zahvaćen samo jedan zglob onda je riječ o monoartritisu, kod oligoartritisa zahvaćeno je 2-5 zglobova dok poliartritis zahvaća više od 5 zglobova.
Temeljni znakovi koji upućuju na pojavu bolesti jesu: bolnost, oteklina te promjena boje, oblika i funkcije. Artritis može nastati spontano, a može biti uzrokovan i različitim infektivnim, metaboličkim ili traumatskim promjenama tijekom života. Primarni artritisi su nepoznatog uzroka dok sekundarni imaju poznati uzrok. Specijalist reumatolog na temelju pregleda i detaljne anamneze bazirane na ciljanim pitanjima već prilikom prvog pregleda može posumnjati u uzrok, ali najčešće je potrebno dobro razmotriti i analizirati dijagnostičke podatke i tijek vremena koji onda pokaže smjer u kojem će se bolest dalje razvijati. Ciljana pitanja i odgovori na ta pitanja ne smiju biti vođeni kompjuterskim tražilicama i strahom jer onda otežavate svome liječniku reumatologu donošenje objektivne odluke o daljnjoj obradi i liječenju.
Simptomi i znakovi su brojni i često nespecifični, a upravo oni pomaže reumatologu prilikom otkrivanja bolesti: jutarnja zakočenost, glavobolja, suhoća sluznice, promjene na sluznici i/ili koži, otpadanje kose, fotosenzitivnost, tegobe s očima i/ili s unutrašnjim organima, probavom, dišnim ili genitourinarnim sustavom. U anamnezi su česti spontani pobačaji i nemogućnost začeća, povišena temperatura s i bez infekcija, gubitak apetita i tjelesne mase te noćno znojenje. Osim bolnih i otečenih zglobova koji mogu, a i ne moraju biti prisutni, mnogi simptomi raznih organskih sustava također mogu biti znak upalne reumatske bolesti- artritisa.
Obratite se svom liječniku ili direktno specijalistu reumatologu kako bi se nakon pregleda i dijagnostičke obrade odlučili za fizikalnu, medikamentoznu ili neku drugu terapiju.
Reumatoidni artritis (RA) najčešći je autoimuni artritis. Uzrok leži u neispravnom radu imunološkog sustava. RA uzrokuje bol i otekline zglobova, osobito šaka i stopala. Pravovremeno liječenje će polučiti bolje dugoročne rezultate. Redovita aktivnost niskog intenziteta, kao što su hodanje i vježbe općeg kondicioniranja, povećavaju mišićnu jakost i izdržljivost.
Psorijatični artritis vrlo je česta dijagnoza koja se javlja s i bez kožne psorijaze. Psorijaza je kožna autoimuna bolest koja napada zglobove, ali i ostale organe. Potrebno je potražiti psorijazu ne samo na tipičnim mjestima kao što su laktovi i koljena, već i u vlasištu, na stopalima, a nerijetko se javlja i oko pupka ili u glutealnoj brazdi.
Polimialgija reumatika je upalna reumatološka bolest koja se prezentira ukočenošću, slabošću i bolnosti u ramenom i zdjeličnom obruču, uz visoku sedimentaciju eritrocita i CRP-a. Povezana je s temporalnim vaskulitisom koji zahvaća krvne žile vrata, glave i luka aorte, a izaziva ishemiju, moždani udar i trombozu očne arterije.