Lokalna blokada boli
Infiltracije lijekova široko se zastupljene u medicini te su jedna od temeljnih intervencijskih procedura u fizijatriji, reumatologiji i ortopediji. Tehnike aplikacije su razne te ovise o lokaciji i patološkom procesu. Liječnik na temelju kliničkog statusa, laboratorijskih pokazatelja i slikovnih metoda odabire lijek i tehniku čija se točnost može povećati dijagnostičkim ultrazvukom koji je standardna metoda dijagnostičke obrade u našoj Poliklinici. Specifičnost strukture na koju želimo djelovati kao što je hrskavica, sinovija, kost ili enteza utječe na odabir lijeka. Kada primijeniti instalacijske tehnike i kako ih staviti u kontekst kontinuuma progresije bolesti i preklapanja s drugim bolestima nepresušan je predmet istraživanja. Primjena lijeka podrazumijeva širi smisao jer je registracija pojedinih pripravaka različita te neki pripadaju ili su registrirani u raznim skupinama. Mjesto aplikacije mora biti pripremljeno po najvišim medicinskim standardima. Instalaciji i infiltraciji prethode ili slijede druge intervencije kao što su aspiracija, analiza i diferencijacija sadržaja. Praćenje učinka i klinički odgovor važni su u donošenju odluke o ponovnoj primjeni, dok je odgovor često individualan.
Intraartikularna (unutarzglobna) blokada često se aplicira poradi brojnosti patoloških procesa, dostupnosti i veličine zgloba. Patološki entiteti kao što su osteoartritis, reumatoidni, reaktivni i psorijatični artritis, ankilozirajući spondilitis i kristalinične artropatije zahvaćaju gotovo sve strukture zglobova.
Tetive i ligamenti česti su lokaliteti patoloških procesa koji poradi bolnosti i upale zahtijevaju primjenu infiltracije ili blokade. Specijalist fizijatar, reumatolog i/ili ortoped nakon detaljne procjene odlučuje koji je lijek najbolji za vas.
Mišići često budu žarišta traumatskih te upalno-degenerativnih patoloških procesa. Poradi bolnosti, upale i nakupine hematoma nerijetko je potrebna primjena infiltracije ili blokade.
Senzorički živci prenose impulse za bolnost i osjet dok motorički živci prenose podražaje za pokret, odnosno motoriku. Živci prenose informaciju od periferije prema centru i od centra prema periferiji. Kompresije uzrokovane drugim strukturama nazivamo kanalikularnim sindromima, a najpoznatiji od njih je karpalni kanal. Postoje i drugi slični sindromi i na gornjim i na donjim ekstremitetima zbog čega je uvijek potreban pregled liječnika.