Parkinsonova bolest
Otežan i usporen pokret te trešnju uz karakterističan stav i držanje tijela te karakteristike nazivamo još rigor , tremor i bradikinezija. Tipične kliničke manifestacije koje su vidljive u držanju tijela i prilikom hoda, redukcijom i usporavanje vidljivih pokreta, rigiditetom te u mirovanju prisutnim tremorom. Sve te promjene vidljive izvana imaju svoju kliničku korelaciju se promjenama u mozgu osobito bazalnim ganglijima odnosno degeneracijom dopaminergičkih neurona.
Često ste primjećuje smanjenje mimike, reducira se broj treptaja, a uočava se i promjena ugovoru. Ponekad se primijeti pisanje vrlo malih slova takozvana mikrografija. Povišenje mišićnog tonusa ima za posljedicu rigidan pokret ponekad kao da pokrećemo zupčanik. Česte su promjene u neuropsihološkom funkcioniranju te zamjetno i oštećenje njuha uz smetnje vegetativnog i autonomnog živčanog sustava. Promjene se uočavaju u sve više domena kako fizičkih, psihičkih i interakcijama s okolinom odnosno funkcioniranja u svakodnevnom životu.
Liječnik će u evaluaciji i praćenju toka bolesti pratiti niz kategorija kao što su
1. usporenost pokreta posebice ruke uključujući i rukopis
2.rigidnost
3.posturu tijela
4. spontane pokrete ruku prilikom hoda
5. hod
6.tremor
7.mimika odnosno facijalnu ekspresiju
8. seboreja odnosno zamašćivanje lica
9. govor
10. neovisnost i funkcioniranje u aktivnostima svakodnevnog života.
O ovim karakteristikama potrebno je da i pacijent odnosno njegova okolina također vodi računa i prati kako bi se na vrijeme poduzele promjene u medikamentoznoj terapiji i rehabilitaciji te usporile odnosno spriječile posljedice i nepovoljan tijek bolesti.
Vježbanje ima posebnu ulogu te uz lijekove koje uzimate specijalista po preporuci specijaliste neurologa i specijalist fizijatar će vam prepisati i objasniti i pokazati kako ćete vježbati i provoditi regularne tjelesne aktivnosti kao što su razni sportovi, šetnja, planinarenje kada to faza bolesti dozvoljava. Cilj je sačuvati mobilitet prilagoditi ga dnevnim aktivnostima, dobro dozirati i uskladiti s primjenom lijekova kako bi se spriječili padovi i frakture koje su česte kod Parkinsonove bolesti. Fizijatar će vas uputiti i kod logopeda na eventualne govorne terapije, a po potrebi i psihijatru. Važna je suradnja liječnika specijaliste fizijatara i specijaliste neurolog.
Fizikalni modaliteti i rad s fizioterapeutom i kineziologom značajno će unaprijediti vaše tjelesne sposobnosti kao što su terapijski ultrazvuk i drugi imaju isto ulogu, ali ključna je praćenje stanja i adaptacija medikamentozne terapije i dobro dozirana kineziterapija.
Poliklinika Faktor zdravlje ima vrhunske stručnjake specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije koji prate novosti na području neurorehabilitacije, dok će vam naši educirani terapeuti i kineziolozi pružiti support prilikom vježbanja.